ul. Inżynierska 27
53-228 Wrocław
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Po co mi siła? Czy warto budować siłę?
W zależności od koncepcji rozróżniamy od kilku do kilkunastu cech motorycznych - siła, wytrzymałość, szybkość, zwinność... Siła uznawana jest za najważniejszą cechę, ponieważ stanowi podstawę (bazę) do rozwijania kolejnych. Jej współczesne rozumienie jest często błędnie utożsamiane z pompowaniem bicepsów i klaty na siłowni.
Zacznijmy od rozróżnienia dwóch wariantów siły:
siła absolutna - mierzona niezależnie od wagi, więc poziom zatłuszczenia nie gra roli.
siła relatywna - mierzona proporcjonalnie do wagi, więc istotnym czynnikiem będzie kompozycja ciała.
Wiele osób błędne zakłada, że siła nie jest im potrzebna.
SIŁA TO PODSTAWA! Niezależnie od tego kim jesteś i jakie są Twoje cele.
Dotyczy to osób dbających o zdrowie i rekreacyjnie uprawiających sport, ale też (a może przede wszystkim) sportowców amatorów i profesjonalistów. Poniżej opisuję 5 głównych powodów, które stanowią argumenty dla tej tezy.
1. Siła to ruch. Dzięki niej możemy się przemieszczać - chodzić, siadać, wstawać, przenosić przedmioty itd. Bez siły nie moglibyśmy funkcjonować, a im jej więcej, tym sprawniej działamy.
2. Siła to bezpieczeństwo. Potrzebujemy siły, aby zapobiegać kontuzjom. Jej wzrost zmniejsza ryzyko urazów, ponieważ ciało potrafi efektywniej absorbować energię np.podczas biegu, upadku, czy uderzenia.
3. Siła wpływa na moc i szybkość. Kolejne cechy motoryczne są od niej uzależnione, co bezpośrednio wynika ze wzoru na moc: P=Fv, gdzie moc (P) to siła (F) wykonana w danym czasie (v).
4. Siła poprawia mobilność. Zakładając, że trenujemy siłowo w pełnym zakresie ruchu. Samo rozciąganie nie wystarczy do poprawy mobilności. Musimy nauczyć nasze ciało, że potrzebujemy jego otwartości do jakiejś konkretnej funkcji (np.przysiad ze sztangą nad głową).
5. Siła pomaga kształtować sylwetkę. Trening siłowy pozwala na budowanie masy mięśniowej, ale również efektywnie spala tkankę tłuszczową. Ponadto w przypadku redukcji, trening siłowy (bodziec) działa antykatabolicznie, czyli organizm nie pozbędzie się mięśni, które wykorzystuje do treningu, tylko zbędnego tłuszczu.
Wśród wielu sportowców panuje błędne przekonanie, że dobra technika wystarczy do wykonywania ich dyscypliny. Jeżeli powyższe argumenty nie były wystarczające, to dodam że trening siłowy wpływa na Centralny Układ Nerwowy, który chętniej i sprawniej rekrutuje dodatkowe jednostki motoryczne, czyli możemy lepiej się rozwijać.
Wiele osób obawia się również o nadmierny rozrost mięśni i ciała. To również mit.
Prawidłowo dobrany trening (ćwiczenia, liczba powtórzeń, ciężar itd.) pozwala nam bardzo precyzyjnie określić w jakim kierunku będziemy zmierzać. Wielu sportowców trenuje w wąskich ramach wagowych (dwubój olimpijski, sporty walki), gdzie zachowanie określonej masy ciała jest dla nich kluczowe. Trening siłowy w tym nie przeszkadza, a raczej pomaga!
Poza tym nie zapominajmy, że bardzo istotnym czynnikiem w kształtowaniu sylwetki jest dieta. Trening siłowy przyczynia się do zmiany kompozycji naszego ciała, co moim zdaniem, zawsze wychodzi na plus.